TT Results 2012

Event 21 – 21st August 2012 Higher Berry Circuit

This is it the last one. Hope you all enjoyed our events. See you next year! Funny how we get the best of the weather and then have to stop as the nights draw in.    
Name Club Lap 1 Lap 2
Tim Davies 00:09:33 00:19:13
Richard Pratt 00:10:39 00:21:34
Phil O’Leary 00:10:56 00:22:04
Matt Rushton Globe 00:11:08 00:22:44
Ollie Bates TMK 00:11:30 00:22:47
Ian Beale 00:12:08 00:24:14
Chris Northwood 00:12:10 00:24:14
Paul Vaulks 00:12:01 00:24:26
Paul Richardson 00:12:20 00:25:00
Iain Wilson 00:12:23
Alastair Cassels 00:12:40 00:25:08
Charlie Sandford 00:12:40 00:25:22
Tony Baines 00:12:53 00:25:53
Roy Porter 00:12:57 00:26:05
Lister Williams 00:13:45 00:27:33
Peter Lewis 00:14:02
Thomas King 00:14:35
Vivien Haester 00:18:16 00:37:05
Bibal Sadiq 00:18:55 00:39:49
Nick Jones 00:28:48

Event 20 – 14th August 2012 Higher Berry Circuit

It has now been realized that the last 4 rides started out of sequence. Nos 90, 91 & 92 all started a minute late, whilst Vivien started 4 minutes early. Here are the corrected times. Sorry to all those affected. Swapping numbers and starting out of sequence created the confusion.  
Name Club Lap 1 Lap 2 Lap 3
Tim Davies 00:09:28 00:19:09 00:29:02
Steve James BRCC 00:20:42
Jon Friend BRCC 00:09:39 00:19:47 00:29:55
Phil O’Leary 00:10:58 00:22:02
Matt Rushton Globe 00:11:03 00:22:22
Richard Pratt 00:11:13 00:22:23
Sam James BRCC 00:22:29
Brian Foran & Ottilie Morgan 00:11:50 00:23:39
Paul Vaulks 00:12:10 00:24:39
Paul Richardson 00:12:30 00:24:41
Charlie Sampford 00:24:44
Chris Northwood 00:12:13 00:25:10
Iain Wilson 00:12:11 00:24:57
Roy Porter 00:12:58 00:26:10
Mirian Tender Boxfit 00:13:02 00:26:25
Lister Williams 00:13:21 00:27:34
Jason Matthew 00:29:25
Evan Case TMK 00:15:07 00:30:16
Lauren Randell 00:14:45 00:30:20
Vivien Haester 00:18:54 00:37:29
Sam Robinson 00:17:47 00:36:24
Bilal Sadiq 00:22:34 00:48:34

Event 19 – 7th August 2012 – A507 in the rain

Sorry about the confusion tonight. IRC Members
Name Club Time
Tony Baines IRC 29:17
Richard Pratt IRC 24:30
Martin Neville IRC 25:35
Tom Neill IRC 25:41
Visitors
Name Club Time
Matt Rushden Globe RCC 27:07
Miriam Tedder Boxfit 30:35
Jenni Lake icycle 26:15
Duncan Corp icycle 27:08
Paul Carr icycle 22:34
Ian Wilson Dunstable RR 28:27
Jon Friend BRCC 22:57
Ollie Bates Team MK 29:15
Mick Case TBC 24:30?

Event 18 – 31st July 2012 – Higher Berry Circuit

IRC 1st lap 2nd lap result
Tim Davies 9:27 19:04 28:48
Phil O’Leary 11:09 22:20 33:38
Mat Rushton 11:13 22:49 34:18
Paul Valks 12:05 24:12 36:36
Ian Beale 12:24 24:58 37:19
Eddie Kelly 12:25 25:03 38:15
Chris Northwood 12:46 25:37 39:05
Lister Williams 13:32 27:45 42:10
 2 Lappers
Name 1st lap 2nd lap
Matt Gander 11:36 24:32 (puncture)
Lauren Randell 14:46 29:35
Vivien Haestler 18:22  37:55
 
Visitors  Club 1st lap 2nd lap result
Noel Keegan Boxfit 11:47 23:28 35:16
Dave Ward Boxfit 11:51 23:46 35:42
Ottilie Morgan & Brian Foran 2 up CC Luton 11:55 24:22 36:37
Janette Walster Boxfit 12:39 25:22 37:46
Donna Thomas Boxfit 13:31 26:17 39:53
Evan Case Team MK 14:45 29:40 (2 lapper)

Event 17 -24th July 2012 – A507

IRC Members
Name Club Time
Tim Davies IRC 21:14
Colin Holmes IRC 24:59
Richard Pratt IRC 25:13
Phil O’Leary IRC 25:28
Dave Ford IRC 26:47
Paul Richardson IRC 27:12
Lister Williams IRC 29:53
Visitors
Name Club Time
Paul Carr iCycle 22:11
Mick Case BRCC 24:17
Nathan Scott Boxfit 24:18
Mark George Boxfit 24:25
Bob Wright BRCC 24:56
Matt Rushton   25:30
Dave Coard Boxfit 25:43
Noel Keegan Boxfit 25:46
Jenni Lake iCycle 25:49
Simon Davis Army Tri 26:01
Darren Carter CC Ashwell 26:13
Paul Wilton Boxfit 26:34
Gordon Reeves Dunstable RR 28:04
Iain Wilson Dunstable RR 28:18
Donna Thomas Boxfit 28:25
Ottilie Morgan CC Luton 28:28
Chippy Murphy Boxfit 28:30

Event 16 – 17th July Higher Berry Circuit

IRC 1st lap 2nd lap result
Tim Davies 9:37 19:21 29:08
Richard Pratt 11:04 22:11 33:38
Phil O’Leary 11:11 22:45 34:01
Paul Richardson 12:11 25:36 38:38
Matt Gander 11:52 24:11 35:37
Lister Williams 13:37 28:22 41:26
 
IRC Juveniles 1st lap 2nd lap
Eddie Kelly 11:53 24:40
Jason Mathew 14:46 30:50
David Chapman 16:57 32:59
Charlie Gower 14:08 puntured
Louis Chapman 17:34  
Haseeb Bensharif 18:12  
Bilal Sadiq 19:44  
Emma Turney 21:11  
Helen Simpkins 21:24  
 
Visitors   1st lap 2nd lap result
Mark Cook Bedfordshire Rd CC 10:03 20:24 30:57
Ollie Bates Team Milton Keynes 11:41 23:11 34:31
Evan Case Team Milton Keynes 14:42 30:00 2 laps only

Event 15 – 10th July A507

IRC riders   Result
Richard Pratt 24:59
Peter Harridge 25:08
Colin Holmes 25.48
Tony Baines 28:56
Lauren Randall 34:22
 
Visitors      
Mick Case Beds Rd CC 24:46
Ottilie Morgan Cycle Club Luton 28:35

Event 14 – 3rd July Higher Berry Circuit

 
IRC 1st lap 2nd lap result
Paul Valks 12:08 24:35 36:52
Paul Richardson 12:15 24:55 37:31
Matt Gander 12:06 24:43 37:35
Tony Baines 12:49 25:46 38:52
 
IRC Juveniles 1st lap 2nd lap
Charlie Sampford 12:58 26:25
Charlie Gower 13:54 28:54
Haseeb Bensharif 20:10 41:55
Bilal Sadiq 22:16  
 
Visitors   1st lap 2nd lap result
Lee Goodman Team Milton Keynes 10:15 20:51 31:16
Mick Case Bedfordshire Rd CC 10:57 22:20 33:45

Event 13 –  26th June 10 Miles

 
IRC riders   Result
Richard Pratt 24:42
Colin Holmes 25.11
Phil O’Leary 25:45
Martin Nevill 26:16
Paul Valks 27:09
Paul Richardson 27:14
Dave Garner 27:39
Tony Baines 27:57
Chris Northwood 28:17
Lister Williams 32:17
Lauren Randall 33:24
 
Visitors      
Paul Carr Icycle 22:25
John Friend Beds Rd CC 22:47
Mick Case Beds Rd CC 24:09
Darren Carter Cycle Club Ashwell 26:28
Ottilie Morgan Cycle Club Luton 29:38

Event 12 – 19th June Higher Berry Circuit

IRC   1st lap 2nd lap result
Phil O’Leary   11:04 22:20 33:36
Richard Pratt   11:00 22:29 34:04
Tom Neill   11:07 22:43 34:15
Matt Gander   11:45 23:40 36:06
Paul Richardson   12:05 24:31 36:50
Dave Garner   12:34 24:41 36:51
Paul Valks   12:09 24:45 37:28
Chris Northwood   12:27 25:23 38:37
Tony Baines   12:52 26:05 39:41
Lauren Randall   14:24 30:03 45:28
 
IRC Juveniles   1st lap 2nd lap  
Eddie Kelly   12:57    
Charlie Gower   14:00 31:52  
Bailey Anderson   14:58 32:40  
Peter Lewis   15:07    
Jason Matthew   15:34    
Steven Russell   16:45    
Haseeb Bensharif   18:05    
Leah Deverick   18:48    
Emma Turney   20:14    
 
Visitors   1st lap 2nd lap result
Mark Cook Beds Rd CC 10:05 20:38 31:06
Graeme Crowston Hemel 10:43 21:30 32:37
Dawn Sherrin G S Metro 11:20 22:24 33:23

Event 11 – 12th June – A507 10  Mile

 
Icknield Finish Time Position
Colin Holmes 25:35 1st
Tom Neill 26:01 2nd
Phil O’Leary 26:12 3rd
Dave Garner 26:17 4th
Paul Vaulks 26:41 5th
Martin Neville 27:11 6th
Paul Richardson 27:22 7th
Tony Baines 28:39 8th
Lauren Randell 32:29 9th 1st Lady
Visitors Finish Time Club
Paul Carr 22:45 icycle
Stuart Short 24:00 icycle
Mick Case 24:37 BRCC
Gareth Richards 25:16 BRCC
Darren Carter 27:02 CC Ashwell
Warren Symonds 27:48 icycle
 

Event 10 – 5th June – Higher Berry Circuit

Cold and damp conditions. Well done to those who took part.  
FINISH NAME CLUB  Lap 1 TIME
1 OLIVER LOCKS IRC 11:07 23.02
2 TOBY WILLSON IRC 12:11 24.49
3 TOM WINDER IRC 12:35 25.45
4 CHRIS NORTHWOO IRC 13:09 26.45
5 CHARLIE SAMPFORD IRC 13:38 27.22
6 LAUREN RANDALL IRC 17:12 35.40
7 MATT GANDER IRC 12:27 DNF
 

Event 9 – 29th May – A507 10 mile

   

IRC riders     Result
Richard Pratt   25.14
Colin Holmes   25.30
Ian Beale   26.55
Martin Nevill   26.58
Paul Richardson   27.10
John Pfeifer   27.16
Chris Northwood   28.02
Tony Baines   28.26
Lister Williams   31.27
Lauren Randall   33.24
 
Visitors            
Jon Friend Beds Rd CC   22.50
David Olney     23.42
Mick Case Beds Rd CC   24.19
Gareth Richards     24.24
Mark Cook Beds Rd CC Trike 25.03
Bob Wright Beds Rd CC   25.37
Darren Carter     26.44
Jeanette Walster Boxfit   28.14
Chippy Murphy Boxfit   29.01
Liz Roots     29.29
Garret Fay     29.52

Event 8 – 22nd May Higher Berry Circuit

IRC   1st lap 2nd lap result
         
Phil O’Leary   11:28 23:11 34:44
Richard Pratt   11:22 23:10 34:54
Martin Nevill   12:00 24:18 36:46
Paul Valks   12:12 24:24 36:57
Paul Richardson   12:31 24:54 37:38
Ian Beale   12:35 25:20 37:51
Chris Northwood   12:32 25:24 38:18
Tony Baines   13:15 26:32 39:52
 
Visitors        
Jon Friend   10:02 20:20 30:44
Lee Goodman   10:32 21:12 31:52
David Olney   10:40 21:26 32:04
Jeanette Walster   12:37 24:58 37:18
Chippy Murphy   13:20 26:20 39:21
Becks Snape   14:11 28:33 42:58

Event 7 – 15th May A507 10 mile

Icknield RC 1 TIM DAVIES 22.10 2 TOM NEILL 26.45 3 RICHARD PRATT 27.22 4 LAUREN RANDALL 35.15 5 COLIN HOLMES DNF Visitors PAUL RICHARDSON 31.40 CHRIS NORTHWOOD 29.26 LEE GOODMAN 25.54

Event 6 – Higher Berry Circuit 8th May

Icknield

Finish Time Lap 1 /2 Position
Tom Neill 35:20 11:49 / 23:32 1st
Phil O’Leary 36:06 12:02 / 24:08 2nd
Chris Northwood 39:10 12:50 / 25:54 3rd
Tony Baines 39:32 13:07 / 26:16 4th
Lauren Randell 47:41 15:22 / 31:08 5th
Vivien Haestier 40:20 (2 laps) 19:51 / – 6th
Visitors Finish Time   Club
Jon Friend 30:47 10:05 / 20:26 icycle
Paul Carr 31:06 10:13 / 20:42 icycle
Scott Rankin 36:33 11:40 / 24:02

Event 5 – 10 miles on the A507 – 1st May

Icknield Finish Time Faster Position
Tim Davies 22:13 -0:03 1st
Richard Pratt (2nd claim) 26:19 -0:20 2nd
Phil O’Leary 28:16 +0:16 3rd
Paul Richardson 28:21 -1:47 4th
Ian Beale 29:30 -0:25 5th
Lister Williams 31:44 6th
Maurice Burton 33:02 7th
Lauren Randell 36:37 8th
Vivien Haestier 39:34 9th
Visitors Finish Time   Club
Geoff Perry 23:24 NA Team MK
Jon Friend 23:34 -0:29 icycle
David Olney 24:12 ?
Kevin Stokes 24:20 Team MK
Mick Case 25:20 Beds Road
Bob Wright 25:42 Beds Road
We look forward to seeing you all next time!

Event 4 – 8.2 miles 2 laps of the Higher Berry Circuit – 24th April

Results have been ‘lost’ please send me your result and I’ll update. Tim.  
Icknield Finish Time Lap 1 Time Position
Tim Davies 19:43 1st
Tom Neill 23:13 2nd
Visitors Finish Time Lap 1 Time Club
Simon Cannings 19:41 23c Orbea
Mick Case 22:26 Beds RCC
Jon Friend ???

Event 1 – 7 mile 6Y/7 course – 3rd April 2012

Cancelled due to no access to clubroom

Event 2 – 7 mile 6Y/7 course – 10th April 2012

Icknield Finish Time Lap 1 Time Position
Tim Davies 16.17 8:03 1st
Tom Neill 20:00 9:48 2nd
Matt Gander 20:16 10:03 3rd
Phil O’Leary 20.32 10:10 4th
Martin Neville 20:47 10:21 5th
Scott Rankin 21:17 10:29 6th
Sarah Ashby 23:07 11:38 7th
Visitors Finish Time Lap 1 Time Club
Simon Cannings 17:02 8:29 23c Orbea
Jon Friend 17:14 8:32 icycle
Paul Carr 17:17 8:41 icycle
Richard Golding 17:39 8:46 23c Orbea
Jordan Mackie 18:26 9:03
Jenny Lake 20:09 10:02 icycle

Event 3 – 10 mile course – 17th April 2012

Icknield Finish Time   Position
Tim Davies 22:16 1st
Denis Lisbygd 24:34 2nd
Richard Pratt 26:39 3rd
Tom Neill 26:41 4th
Martin Neville 27:42 5th
Phil O’Leary 28:00 6th
Colin Holmes 28:19 7th
Tony Baines 29:48 8th
Ian Beale 29:55 9th
Paul Richardson 30:08 10th
Darren Kerr 38:22 11th
Lauren Randell DNF Puncture
Paul Vaulks DNS
Visitors Finish Time   Club
Jon Friend 24:03 icycle
Jenny Lake 28:15 icycle
– See more at: http://web.archive.org/web/20130819072943/http://icknield-roadclub.org.uk/?page_id=2218#sthash.Pkl3qJNx.dpuf

Cycling Club Based in Flitwick, Ampthill, Luton and Bedfordshire